Kapsamlı Bir Kahvaltının Metabolizmaya Etkisi Nedir ?

Diyetisyen M.Fırat DEMİR

Kahvaltı uzun zamandır günün en önemli yemeği olarak kabul edilmektedir. Uyandıktan sonra yediğimiz ve içtiklerimizin gün boyunca bilişsel performans, ruh hali ve enerji seviyelerimiz üzerinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Kapsamlı bir kahvaltı yiyen insanlar, daha büyük bir akşam yemeği yiyenlere kıyasla iki kat daha fazla kalori yakabilimektedirler.

Ayrıca, tatlılar için daha az istek ve gün boyunca daha sağlıklı kan şekeri (glikoz) ve insülin seviyelerine ulaşılıyor. Diyetle indüklenen termojenez (DIT) vücudun yiyecekleri ne kadar iyi metabolize ettiğinin bir ölçüsü, DIT kahvaltıdan sonra, 2.5 kat daha yüksektir, bu da metabolizmanın sabah yemekten sonra daha aktif olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, yüksek kalorili bir kahvaltı yemek gün boyunca daha düşük açlık ve tatlı isteği ile bağlantılıdır.

Diyabetli bireylerde kapsamlı bir kahvaltı ile akşam yemeği öğünü düzenlenir ve alınacak fazla kalorilerin önüne geçilir. Kahvaltıda daha az yemek, kişilerin genellikle daha fazla atıştırması, günün ilerleyen saatlerinde fazla kilo alımına ve ayrıca kilo verme hedeflerini rayından çıkardığı bilinen bir gerçektir.

Meyve, yumurta, yulaf ezmesi ve yoğurt gibi dengeli bir kahvaltı yapmayı hedefleyin. Hamur işleri ve şekerli tahıllar gibi aşırı işlenmiş gıdalardan kaçının daha çabuk emilir ve kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olmaktadır.

Besinler İlacınız Olsun

Esenlikler Dilerim.