DOĞUBAYAZIT NARİNKALE GAZETESİ 51 YAŞINDA..

DOĞUBAYAZIT NARİNKALE GAZETESİ” bugün 51 Yaşına girdi.

1 Ocak 1969 yılında günlük olarak yayınlanmaya başlayan Narinkale Gazetesi Doğubayazıt’ın ilk yayın organı olarak yarım asrı geride bırakarak yüz yıla doğru adım atmış oldu.

Her yeni yaşa girerken sevincimizi paylaşırken, aynı zamanda daha iyi yayın yapabilmek adına çalışmamız gerektiğinin bilincindeyiz.

Anadolu basını, yeni tanımı ile Yerel Basın yıllardır çok büyük sıkıntılara göğüs gererek ülke demokrasisine, kalkınmasına büyük katkılar sağlamış, vatandaşın haber alma hakkını yerine getirmede çok önemli yer almış ve aynı kararlılıkla bu faaliyetlerini devem ettirmektedir.

Yıllardır basının genel sorunları tartışılırken, Anadolu Basını biraz daha üvey evlat muamelesi görmüştür.

Geriye bakıldığında yarım asır, yani 51 yıl önce ilçemizde yayınlanan Narinkale gazetesi gibi nice basın emekçisi Türkiye’nin dört bir yanında mahalli gazete adı altında zor şartlarda, büyük emek ve çaba sarf ederek mahalli gazeteler çıkarıp, ülkenin dört bir yanında bulunan hemşehrilere ulaşabilmeyi, mahallin dert ve problemlerini yetkililere ulaştırmayı başarabilmiş, sorunların çözümüne katkılar vermiştir..

Bu anlamda Narinkale Gazetesi 51 yıldır aralıksız yayın hayatını sürdürürken, halkın gözü kulağı olmaya, sorunları dile getirirken, haksız eleştiri ve söylemlerden uzak, yapıcı ve olumlu yayınlar yapmaya özen göstererek yoluna devam etmektedir..

Mahalli bir gazetenin, 51 yıl yayın hayatını aralıksız sürdürmesi, istikrarlı yayın politikası ve okuyucunun desteği ile mümkün olabilir..

Baskı makinelerinin el veya ayakla çalıştırıldığı, harflerin mürettipler tarafından, “iğne ile kuyu kazar gibi” tek tek dizildiği, ulaşım ve haberleşmenin yok denecek kadar az olduğu dönemlerde bile, yayınını aksatmadan, İlçe ve ilçe dışındaki hemşehrilere ulaşan “Doğubayazıt Narinkale Gazetesi” sorunları ve ilçe haberlerini dile getirip hizmetlerini sürdürmüştür..

Mahalli Gazetelerin içinde bulunduğu sıkıntılara rağmen, özveri ile çalışan basın emekçileri, zor şartlarda olsa da yayınladıkları gazete ve yaptıkları hizmetin verdiği mutluluk ile bütün sıkıntı ve yorgunluklarını unutabilmektedirler.

Bizlerde, DOĞUBAYAZIT NARİNKALE GAZETESİ” çalışanları olarak, okuyucularımızın verdiği destek ve yapmış olduğumuz hizmetle 51. Yılın haklı gururunu ve sevincini yaşamaktayız.

Bu vesileyle, DOĞUBAYAZIT NARİNKALE GAZETESİnin yayın hayatına başlamasından itibaren büyük katkıları olan ve gazetemizi bu günlere taşıyan büyüklerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz, kurulduğundan bugüne kadar emeği geçen bütün çalışanlarımıza ve tabii ki; bizlere desteğini sürdüren siz kıymetli okurlarımıza ve 51’nci yılımızı kutlayan herkese sonsuz teşekkürler ediyor, 2020 yılının hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz…

(www.narinkalegazetesi.net)