Korona Diyeti ve Evde Yapabileceğiniz Etkili El Dezenfektanı Tarifi

Diyetisyen M.Fırat DEMİR

Korona virüs çevresindeki mevcut endişe ile kendinizi en iyi nasıl koruyacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Virüs için henüz bir tedavi veya aşı olmasa da, her zaman yanınızda güçlü koruma sisteminiz var: ‘’bağışıklık sisteminiz.’’

Sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemi, istilacılara (bakteri veya virüs gibi) karşı bir bariyer görevi görür ve viral saldırıları uzak tutar. Bağışıklık sisteminizi hazır ve duyarlı tutmak, ciddi hastalıkları önlemeye yardımcı olur ve hastalanırsanız hızlı bir iyileşme sağlar.

Güçlü bir bağışıklık sisteminin temeli beslenmedir. Vücudunuzun doğal koruma sistemini uyaran ve besleyen yiyecekler yemek, virüslerin yapışmamasını sağlamanın belki de en iyi yoludur.

İşte sağlıklı kalmanıza ve hastalanırsanız hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olabilecek en iyi yiyecek ve besinler:

1. Her renkte sebze, özellikle koyu yapraklı yeşillikler ve turpgiller tüketilmeli

Yüksek seviyelerde K vitamini, folat, demir, potasyum, kalsiyum, beta-karoten ve antioksidanların yanı sıra, bağışıklık sistemini güçlendiren benzersiz özelliklere sahiptir. Araştırmacılar , bazı sebzelerin, mikrobiyota ve bağışıklık sistemi arasındaki sinyali etkileyerek, bağışıklık sistemini beslenme yararlarının ötesinde uyarabildiğini bulmuşlardır .

Sebzelerde, özellikle turuncu renkli olanlarda bol bulunan A vitamini , dokularınızı sağlıklı tutarak bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Çeşitli meyve ve sebzelerde kolayca bulunan başka bir besin olan C vitamini, antikor oluşumunu uyarır. Tüm bunları optimize etmek için ıspanak, lahana, brokoli, karnabahar ve biber gibi yiyecekler tüketin.

2. Protein

Protein bağışıklık sistemi ve iyileşme için gereklidir. Vücuttaki hücreleri yapmak ve onarmak gerekir. Bazı mükemmel protein kaynakları: sürdürülebilir deniz ürünleri, fasulye ve baklagiller. Balıklarda ve diğer deniz ürünlerinde bulunan Omega 3 yağ asitleri, genellikle gelişmiş bir bağışıklık sistemi yanıtı ile ilişkilidir.

Ayrıca, yoğurt veya kefir gibi süt ürünleri de protein ihtiyaçlarınızı karşılamanıza ve immün sisteminizi daha da artırmanıza yardımcı olabilir. Bu ürünler bağırsak florasını düzenleyerek bağışıklık sistemini destekleyebilen probiyotik içerir.

Bitki bazlı proteinin yanı sıra, fasulye ve baklagiller çinko içerir: vücudunuzun dokusunu iyileştirmeye yardımcı olan ve sağlam bir bağışıklık tepkisi için gerekli bir besindir.

3. Kuruyemişler

E vitamini bağışıklık için gerekli olan başka bir besindir! Bu besin maddesinde eksiklik, daha düşük bağışıklık ile ilişkilidir. Bu nedenle diyetinizde E Vitamini'ni eksik etmeyiniz.

Evde yapabileceğiniz Covid-19’da etkili pratik el dezenfektanı ( Dünya Sağlık Örgütü Tarafından Verilen Formül) gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Malzemeler

-1000 ml izopropil alkol (%99.8)

-55 ml oksijenli su (%3 hidrojen peroksit)

-19 ml Gliserin

-266 ml su

Yapılış

1.5 Litrelik boş su şişesine ilk olarak 1000 ml izopropil alkol’ü döküyoruz ardından 55 ml oksijenli su ekliyoruz sonrasında 19 ml Gliserin ekliyoruz ardından 266 ml içme suyu ekliyoruz (içme suyumuz yok ise çeşme suyunu kaynatıp beklettikten sonra kullanabilirsiniz ) ve son olarak alkol uçmasını engellemek için şişemizin kapağını kapatalım ve iyice homojen bir hale gelene kadar çalkalayalım. Su zannedilip içilmesini engellemek için şişenin dezenfektan olduğunu belirten bir uyarı bulundurunuz.

Besinler İlacınız Olsun

Esenlikler Dilerim.