Erhan BAYDAR


24 Kasım Öğretmenler Günü

-Doğubayazıt Milli Eğitim Şube Müdürü merhum Mehmet Emin Elnazik mezarı başında anıldı.-


Bu yıl Koronavirüs sıkıntısı ile uzaktan eğitimle başlayan ve bir süre kısmi olarak yüz yüze devam eden okullar geçtiğimiz hafta salgının yayılma hızının artması neticesi yeniden tatile girdi.

Tatile rağmen sevgili öğretmenlerimizin bu güzel günü mümkün olduğunca çeşitli etkinliklerle kutlanmaya çalışılıyor.

Bu kapsamda Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Edip Erdoğan Doğubayazıt’ta İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Kösen ile birlikte anlamlı bir ziyarette bulundu.

Tekin, geçtiğimiz Ağustos ayında vefat eden Şube Müdürü Mehmet Emin Elnazik'in mezarı başında dua etti ve merhumun ailesini ziyaret ederek, Elnazik'in milli eğitim camiasına yapmış olduğu katkılara vurgu yaparak eşi Fatma Elnazik'e plaket takdim etti..

Bizlerde Merhum Mehmet Emin Elnazik ve vefat etmiş tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz..

**

“24 Kasım Öğretmenler Günü”, milyonlarca öğretmen için çok önemli özel ve anlamlı bir gün..

Tüm öğretmenlerimizin bu güzel gününü saygı ile kutluyoruz.

24 Kasım Öğretmenler günü, 1981 yılından beri öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

Yüce dinimiz; okumaya, yazmaya, öğrenmeye önem vermekte, cehaleti yermekte, ilmi, bilgiyi ve bilgini övmektedir.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.): “Ben  (size dininizi öğretmek için) bir öğretmen olarak gönderildim.” buyurmuşlardır.

Hz. Ali, (r.a.)  (Bana bir harf öğretenin kölesi olurum) demiştir.

Tarih boyunca  “bilgelik mesleği” olarak kabul edilen öğretmenlik kendinde var olan sevgiyi, bilgiyi hiçbir karşılık beklemeden, öğrencisiyle paylaşan, çok yüce ve şerefli bir meslektir.

Öğretmenlik üzerine ilham alınarak yazılan çok veciz yazılar, şiirler, methiyeler vardır. Önemli olan bu duygular içinde, öğretmenlerimize hak ettikleri değeri verebilmektir.

Atatürk: “Öğretmenler! Yeni nesil, sizlerin eseri olacaktır” derken, başöğretmen olarak öğretmenlik mesleğine dikkat çekerek, bu güzel mesleğe ve bu mesleği ifa eden değerli öğretmenlerimize olan önemi belirtmiştir.

Sevgili öğretmenlerimizi her an anmamız gerekir. Ayrıca her yıl bu özel günde de anmak, saygı ile yâd etmek bu mesleği ifa eden kıymetli insanların emeğine karşılık gelmez ama yine de bu güzel insanlara vefa örneğidir.

Öte yandan, bu gün ve bir hafta boyunca problemlere çözüm olabilir mi bilinmez ama bu vesile ile sorunların da dile getirilmesi, öğretmenlerimizin çalışma şartları ve ekonomik sıkıntılarının masaya yatırılması, övgüler kadar problemlerin çözümünün konuşulup, tartışılıp çözüm üretilmesine yönelik görüşler de önemlidir.

Bu vesileyle her an muhtaç olduğumuz, ilginin adresi, bilginin kaynağı, nezaketin ufku, sevgi ve şefkat timsali sevgili öğretmenlerimizi saygıyla anıyoruz.

“Bir mum gibi erirken, etrafını aydınlatan güzel insanlar!..”  24 Kasım Öğretmenler gününüz kutlu olsun..

-Erhan BAYDAR-