Mehmet Cemil BAYDAR


Doğubayazıt Narinkale Gazetesi 49. Yaşında.. --


 -Cemal BAYDAR-

    “DOĞUBAYAZIT NARİNKALE GAZETESİ” bugün 49 Yaşına girdi. Bir yıl sonra yarım asrı geride bırakacak, yüzyıla doğru adım atacağız İnşallah..

     Doğubayazıt’ta yayınlanan ilk günlük gazete olan Doğubayazıt Narinkale Gazetesi 1 Ocak 1969 yılında yayın hayatına başladı.

     Anadolu basını, yeni tanımı ile Yerel Basın yıllardır çok büyük sıkıntılara göğüs gererek ülke demokrasisine, kalkınmasına büyük katkılar sağlamış, vatandaşın haber alma hakkını yerine getirmede çok önemli yer almış ve aynı kararlılıkla bu faaliyetlerini devem ettirmektedir.

     Yıllardır basının genel sorunları tartışılırken, Anadolu Basını biraz daha üvey evlat muamelesi görmüştür.

      Geriye bakıldığında, yarım asır, yani 49 yıl önce ilçemizde yayınlanan Narinkale gazetesi gibi nice basın emekçisi Türkiye’nin dört bir yanında mahalli gazete adı altında zor şartlarda, büyük emek ve çaba sarf ederek mahalli gazeteler çıkarıp, ülkenin dört bir yanında bulunan hemşehrilere ulaşabilmeyi, mahallin dert ve sorunlarını yetkililere ulaştırmayı başarabilmiş, sorunların çözümüne katkılar sunmuştur..

     Bu anlamda Gazetemiz Narinkale, 49 yıldır aralıksız yayın hayatını sürdürürken, halkın gözü kulağı olmaya, sorunları dile getirirken, haksız eleştiri ve söylemlerden uzak, yapıcı ve olumlu yayınlar yapmaya özen göstererek yayına devam etmektedir..

     Mahalli bir gazetenin, 49 yıl yayın hayatını aralıksız sürdürmesi, istikrarlı yayın politikası ve okuyucunun desteği ile mümkün olabilir..

     Baskı makinelerinin el veya ayakla çalıştırıldığı, harflerin mürettipler tarafından, “iğne ile kuyu kazar gibi” tek tek dizildiği, ulaşım ve haberleşmenin yok denecek kadar az olduğu dönemlerde bile, yayınını aksatmadan, İlçe ve ilçe dışındaki hemşehrilere ulaşan “Doğubayazıt Narinkale Gazetesi” sorunları ve ilçe haberlerini dile getirip hizmetlerini sürdürmüştür..

Mahalli Gazetelerin içinde bulunduğu sıkıntılara rağmen, özveri ile çalışan basın emekçileri, zor şartlarda olsa da yayınladıkları gazete ve yaptıkları hizmetin verdiği mutluluk ile bütün sıkıntı ve yorgunluklarını unutabilmektedirler.

     Bizlerde, “DOĞUBAYAZIT NARİNKALE GAZETESİ” çalışanları olarak, okuyucularımızın verdiği destek ve yapmış olduğumuz hizmetle 49. Yılın haklı gururunu ve sevincini yaşamaktayız.

     Bu vesileyle, “DOĞUBAYAZIT NARİNKALE GAZETESİ”nin yayın hayatına başlamasından itibaren büyük katkıları olan ve gazetemizi bu günlere taşıyan büyüklerimize, kurulduğundan bugüne kadar emeği geçen bütün çalışanlarımıza ve tabii ki; bizlere desteğini sürdüren siz kıymetli okurlarımıza ve 49’ncu yılımızı kutlayan herkese sonsuz teşekkürler ediyor, Nice yeni yıllar dileği ile 2018 yılının hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz… (www.narinkalegazetesi.net)