Erhan BAYDAR


KORONAVİRÜS RİSKİ VE “SİGARA BIRAKMANIN ZAMANI”

Erhan BAYDAR


9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle bir hafta boyunca bilim adamları ve kuruluşlar sigaranın zararlarını ve bırakılması gerektiği yönünde aydınlatıcı bilgilerle dikkat çekecekler.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada 1,5 milyar sigara kullanıcısı sağlık problemleri ile birlikte ürkütücü rakamlara ulaşmış durumda. Sağlık örgütü bu günü vesile edilerek “SİGARAYI BIRAKMA- SİGARAYI BOYKOT” etme günü ilan edip sigara ile ilgili ürkütücü rakamları da yayınlayarak bu çok zararlı maddeye dikkat çekmektedir.

Bu yıl geçtiğimiz yıllardan ayrı olarak, Koronavirüs (Covit 19) pandemisi ile mücadelede sigaranın verdiği hasarlar ve içenler için bir an önce bırakılması gereken çok zararlı bir madde olduğu vurgusu ön plana çıkmaktadır.

Yeni Koronavirüs Hastalığı “Covid-19”un sigara içenlerde daha ağır seyretmesinin temel nedeni solunum yollarını etkileyen ve Ağır vakalarda solunum yetmezliği ve akciğer organ yetmezliği geliştiren bulaşıcı bir hastalık olması. 

Türkiye'de sigara bağımlılığını önlemeye yönelik olarak 19 Temmuz 2009'da yürürlüğe giren restoran, bar, kafe gibi kapalı alanlarda sigara içmeyi yasaklayan kapsamlı yasa ile önemli bir adım atılmıştır. Bu kararlardan sonra sigarayı bırakanlar, bırakma yolunda çaba harcayanlar olduğu gibi, sigara içme yasağına karşı çıkanlar da olmuştur.

O nedenle, bu yıl geçtiğimiz yıllardan ayrı olarak, Koronavirüs (Covit 19) pandemisi ile mücadelede sigaranın verdiği hasarlar ve içenler için bir an önce bırakılması gereken çok zararlı bir madde olduğu vurgusu ön plana çıkmaktadır.

Çok değil, yasakların olmadığı yakın tarihte, uçak dahil tüm toplu ulaşım araçlarında, kapalı alanlarda, evlerde, hatta hastanelerde, yeni doğan bebeklerin yanında bile sigara içilir, sağlık hiçe sayılırdı.

Sigaranın insan yaşamı üzerinde çok büyük olumsuzlukları ve zararı olduğu bilinmesine rağmen, hep tüketilmeye devam edilmiştir. Bu nedenle son yıllarda, sık sık sigara ile ilgili paneller düzenlenmekte, hastanelerde “sigarayı bırakma” üniteleri açılmakta, basın yayın organlarında ‘kamu spotları’ adı altında uyarıcı ve bilgilendirici yayınlar yapılmaktadır.

Sigaranın yasaklardan ziyade, insan sağlığına olan zararları her vesile ile anlatılmalı, eğitim ağırlıklı caydırıcı tedbirler, ikna edici formüller ön planda sergilenmelidir.

Şunun altını çizmek gerekir ki; Sigaranın kamuya açık yerlerde yasaklanması, sigara içenler kadar, sigara içmeyenlerin hakkını korumaya yöneliktir.

Zaten bu yasakla ilgili olarak ta, Turistik oteller ve tesisler Turizm Bakanlığı, diğer yerler ise belediyelerce denetlemektedir.

Kanuni Sultan Süleyman'ın hasta yatağında söylediği: “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi..” sözünden hareketle, Sigara içenlerin, kendi sağlıkları için sigarayı bir an önce bırakmaları, bırakıncaya kadar her içtikleri sigaranın çevreye zarar ve rahatsızlık verdiğini unutmamaları gerekir..