Erhan BAYDAR


Rehavete kapılmadan korona virüs (Covid-19) ve gripten korunmak için tedbirlere devam

-"Koronavirüs salgını tüm ülkede yeniden tırmanışa geçmiş durumda“-


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz hafta Erzurum Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan, Erzincan, Tunceli ve Bingöl illerinin sağlık yöneticileri ile Erzurum’da bir toplantı gerçekleştirdi.

 Bakan Koca Hem koronavirüs hem de gripten (influenza) korunmak için uyulması gereken önlemlerin önemine değindi, geçtiğimiz aylarda bölgemizde yaşanan vaka artışının, etkin müdahalelerle kontrol altına alındığını açıkladı.

Bu açıklamalar kamuoyunu bilgilendirmek açısından çok önemlidir. Ancak, şunu unutmamak gerekir ki, her “iyiye gidiyor ve kontrol altına alındı” açıklaması sonrası sanki kurallara uymada ve denetimlerde gevşemeler oluyor ve yeniden başa döner gibi oluyoruz.

Son İl Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısı sonrası Ağrı Valisi Sayın Osman Varol, sosyal medya hesabından, "Sağlık Bakanımızın açıkladığı gibi Ağrı'mızda vaka sayılarında önemli düşüş sağladık. Başarı, alınan tedbirler ve özellikle vatandaşlarımızın bu tedbirlere uyumunun sonucudur. Ancak salgın henüz bitmedi. Tedbirleri aynı ciddiyet ve duyarlılıkla uygulamaya devam etmeliyiz." İfadesinden de anlaşılacağı üzere tedbirlere rehavete kapılmadan aynı duyarlılıkla devam etmeliyiz.

Gerçekten, salgın bitmedi ve tehdide devam ediyor. Vaka sayılarının düşüş eğilimi gösterdiği açıklamaları, bulaş riskinin azaldığı algısı yaratmamalıdır.

Bu açıklamalar “kurallara ve tedbirlere uyulduğunda” vaka sayılarının düşüşe geçtiği anlamını taşır.

O bakımdan, herkes dikkat ve tedbirlerden ödün vermeden kurallara uymalı, denetimler aralıksız, mümkün olduğunca bireysel tercihlere bırakılmadan devam etmelidir. 

Bilindiği gibi okullar kademeli olarak açılıyor. Havaların soğuması ile kapalı ortamlar, toplu taşıma araçlarındaki yoğunluk riski arttırmaya devam ediyor. Başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde vaka sayıları yer yer artışını sürdürüyor.

Netice olarak; Kapalı ortamda uzun süre kalmayalım. Çarşıda pazarda özellikle topluluklarda, küçükte olsa aile toplantılarında “AİLE İÇİNDE ve YAKINLARIMIZDAN BİZE BULAŞMAZ”  demeden maske - mesafe - temizlik kuralını unutmayalım..

Parklarda, iş yeri ve ev ziyaretlerinde-, telefon konuşmalarında maskeyi indirmeyelim.

Unutmayalım, Virüs durup dururken yayılmıyor. “BANA BİR ŞEY OLMAZ DİYENLERLE, BENDEN BAŞKASINA ZARAR GELMEZ” diyenlerin desteği ile yayılıyor..

Gerçekten sıkıntılı günler geçirdik, geçirmeye devam ediyoruz. Çoğu sevdiklerimizi kaybettik. Hastalarımız oldu. Ekonomik sıkıntılar had safhada. Buna rağmen halen devam eden bir salgın hastalık var, can yakmaya devam ediyor. Ve bu illetten korunmanın yolu şimdilik MASKE – MESAFE – TEMİZLİK..

Bu kurallara uymak ve tedbirleri elden bırakmamak adına her birimiz üzerimize düşeni mutlaka aralıksız yapmalıyız.

-Erhan BAYDAR-