Diyetisyen M.Fırat DEMİR


SAĞLIKLI BİR YILBAŞI İÇİNBESLENME İPUÇLARI

Diyetisyen M.Fırat DEMİR


Diyetisyen-Mahsun Fırat DEMİR

Yeni yıl, tüm sağlıklı alışkanlıklarımıza pencereden baktığımız aşırıya kaçtığımız bir zaman olabilir, ancak bu şekilde olmak zorunda değil. Vücudumuza biraz daha nazik olmamızın yolları var, bu nedenle 2020'ye girerken kötü hissetmiyoruz.

Bunu akılda tutarak, bu yılbaşında sağlıklı kalmak için bazı ipuçlarını sizlerle paylaşalım.

1. Tatlı Yiyelim Tatlı Girelim

Çikolatalara veya şerbetli tatlılara ulaşmak cazip gelebilir, ancak ekstra şekerin hormonlarınızı tahribat edeceğini ve kış ayında sizi zayıf bir ciltle huysuz bırakacağını unutmayın. Tabii ki, yılbaşında'da ikramlar istiyoruz, ancak akşam yemeğinde daha fazla protein ve sebze yemeye özen göstermeliyiz, böylece tatlıların büyük bir kısmına daha az ihtiyaç duyacaksınız. Böylece çok daha iyi hissedeceksiniz. Yok eğer olmuyor diyor iseniz tercihinizi sütlü ve meyveli tatlılardan yana kullanmayı unutmayınız.

2. Su, su, su

Su içmeye devam etmeyi unutmayın. Her zamanki rutinde olmadığımızda suyu unutmak çok kolaydır, ancak dehidrasyon sizi fiziksel ve zihinsel olarak halsiz hissettirir, kuru cilt, baş ağrısı verir ve daha fazla yemeye yol açabilir!

3. Karaciğerinizi Düşünün

Alkol, bağırsak duvarlarından emildiğini, beyin ve karaciğer de dahil olmak üzere organlarımıza zarar vererek doğrudan kan dolaşımına gittiğini bilmek önemli. Alkol dehidrasyona neden olur ve hücrelerimizi zayıflatır.  Yılbaşında'da alkol tüketiyorsanız karaciğere ekstra destek olacak besinler tüketmeliyiz. Bunlar sarımsak, soğan, turşu sebzelerden (Bruksel lahanası, lahana, brokoli), karahindiba kökü, enginar yaprağı, dulavratotu kökü, süt, devedikeni ve ekstra B vitaminleri gibi karaciğer destekleyici gıdalar ve otlar ile yapabilirsiniz.

4. Kan Akışını Düzenlemeyi Unutmayınız !

İster tempolu bir kış yürüyüşü, ister eliptik bisiklet, biraz yoga veya kalp atış hızınızı artırmayı tercih ettiğiniz herhangi bir şekilde yılbaşında'da egzersiz yapmayı unutmayınız.

Herkese Mutlu Seneler.

Besinler İlacınız Olsun

Esenlikler Dilerim.