Diyetisyen M.Fırat DEMİR


ŞEKER HASTALIĞINI TANIYALIM ŞEKER HASTALIĞI NEDİR?

Diyetisyen M.Fırat DEMİR


Diabetes mellitus, kanınızda çok fazla şeker (glikoz) bulunduran bir yaygın hastalıktır. Bunun nedeni, pankreasın yeterli insülin üretememesi veya vücudunuzdaki hücrelerin insüline direnç göstermesi nedeniyle oluşur.

Vücudunuz  normalde glikozu nasıl düzenler?

Yemek yediğinizde, kanınızdaki glikoz miktarı yükselir. Çünkü yediğiniz yiyecekler glikoza (hücreleriniz için kullanılabilir enerji) dönüştürülür ve     vücudunuzdaki     hücrelere     taşınması     için      kanınıza girer. Pankreasınızdaki özel hücreler glikoz artışını algılar ve insülini kanınıza bırakır. İnsülinin birçok farklı işi vardır, ancak ana görevlerinden biri kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olmaktır. Bunu, kanınızdaki glikozu hücrelerinize taşıyan bir sistemi aktive ederek yapar. Ayrıca karaciğerde glikojen sentaz adı verilen bir enzimi uyararak kan şekerini azaltır. Bu molekül, daha sonra karaciğerde depolanan ve düşük kan şekeri periyodu olduğunda gelecekte kullanılan uzun bir glikoz dizisi olan glikojeni yapmaktan sorumludur. İnsülin vücudunuzda çalıştıkça, kandaki glikoz miktarı yavaşça yemeden önceki seviyesine döner. Yakın zamanda yemediğinizde buna (açlık glikozu denir) bu glikoz seviyesi 3.5-6 mmol

/ L (70-110 mg / dL) civarındadır. Yemekten hemen sonra, kan şekeriniz ne kadar ve ne yediğinize bağlı olarak 7.8mmol / L (140 mg / dL) kadar artabilmektedir

 Diyabetes mellitusta ne olur?

Tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki tip diyabet vardır. Her iki tipte de vücudunuz şekeri kanınızdan hücrelerinize taşımakta zorlanır. Bu, kanınızdaki yüksek glikoz seviyelerine ve hücrelerinizdeki glikoz eksikliğine yol açar. Tip 1 ve tip 2 diabetes mellitus arasındaki temel fark, kan şekerinizin normal aralıktan sapmasına neden olan altta yatan mekanizmalardır.

Tip 1 DM:

Tip 1 diyabetliler vücutlarında tam bir insülin eksikliğinden muzdariptir. Kesin neden tanımlanmamış olmasına rağmen, insülin yapan hücrelerin vücudun kendi bağışıklık sistemi tarafından tahrip edildiği açıktır. Bu, bağışıklık sisteminin vücudun bazı hücrelerinin yabancı olduğuna inandığı ve onları imha için hedeflediği bir süreç olan otoimmünite nedeniyle oluşur. Sonunda, vücut tüm bu hücreleri yok eder ve diyabet belirtileri ortaya çıkar.

Tip 2 DM:

Tip 2 diyabetli insanlar hala insülin yapabilir, ancak hücrelerinin bir miktar insülin direnci vardır. Tip 2 diyabet, insülin direnci ile başlayan ve  insülin  sekresyonunun  kaybıyla  sonuçlanabilen  bir  sürekliliktir. Hücreler başlangıçta insüline dirençli hale geldiğinde, vücut bu etkiye karşı koymak ve glikoz seviyelerini normal bir aralıkta tutmak için yapılan insülin miktarını arttırır. Aslında, erken tip 2 diyabetliler vücutlarında diyabetik olmayanlardan daha yüksek insülin seviyelerine sahiptir. Sonunda, vücut yeterince telafi edemez ve kan şekeri seviyeleri yükselmeye başlar. Pankreas hücreleri, daha fazla insülin üretmek ve sonunda yanmak için fazla mesai yapmaya başlar. Tip 2 diyabet ilerlemeye devam ettikçe, hastalar vücutlarında yeterli moleküle sahip olduklarından emin olmak için insülin almaya başlamalıdır.

Diyabetes mellitus belirtileri nelerdir?

İlk belirtiler:

Tip 1: Tip 1 diyabetin klasik ilk sunumu susuzluk, idrara çıkma, kilo kaybı, hücrelerin açlığına bağlı açlık ve yorgunluktur. Kan şekeri seviyeleri arttıkça, vücut idrardaki fazla glikozu gidermeye ve su alımını artırarak kanı sulandırmaya çalışır. Bununla birlikte, çoğu hasta başlangıçta diyabetik ketoasidoz adı verilen bir durumda hastaneye teşhis için başuvurmaktadır. Bu, hücreler alternatif enerji üreten mekanizmalar kullandığında ve ketoasitler adı verilen yüksek yan ürün seviyelerine yol açtığında ortaya çıkar. Ketoasitler kanı asitlendirerek tehlikeli asit-baz rahatsızlıklarına yol açar. Diyabetik ketoasidoz karın ağrısı, bulantı / kusma ve uyuşukluğa neden olur ve potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir durumdur.

Tip 2: Tip 2 DM semptomları tip 1'e benzer, ancak genellikle yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkar ve daha kademeli bir başlangıca sahiptir. Hastaların% 40'ında semptom görülmez. Diğer% 60 artmış susuzluk ve idrara çıkma, diyabetik ketoasidoz veya hastaneye yatmayı gerektiren ciddi dehidrasyon durumu olan hiperosmolar hiperglisemik durum olarak adlandırılabilir.

Diabetes Mellitus'un uzun süreli komplikasyonları:

Koroner arter hastalığı, kardiyovasküler hastalık, periferik vasküler hastalık ve serebrovasküler hastalık gibi diyabetin başlıca komplikasyonlarının çoğu vücuttaki büyük damarlara verilen hasardan kaynaklanır. Yüksek glikoz seviyeleri, kandaki arterlerin duvarları da dahil olmak üzere vücutta kronik inflamasyona yol açar. Bu kronik inflamasyon ateroskleroz, arterlerin duvarlarında lifli kapaklı bir plak birikmesine yol açar. Bu, arterleri daraltır ve arterlerde kan akışının azalmasına neden olur. Ek olarak, bu plaklar yırtılabilir ve kan akışını engelleyen bir kan pıhtısı oluşumuna yol açabilir. Bu, beyinde veya kalpte olursa, felce veya kalp krizine neden olur.

Yüksek kan şekeri seviyeleri de vücuttaki en küçük damarlara zarar verebilir ve birden fazla uzun süreli mikrovasküler komplikasyonlara yol açabilir. Bu hasar hem kan damarlarındaki hücreleri tahrip eder hem de kan akışının azalmasına ve doku ölümüne yol açar. Kötü kontrol edilen diyabet retinopatiye (gözlerde retinada hasar, körlüğe yol açar), nefropatiye (böbrek yetmezliğine neden olan böbreklerde hasar), nöropatiye (uyuşukluğa veya karıncalanmaya neden olabilen sinirlerinizde hasar) ve gastroparezi neden olabilir. kronik kusma ve karın ağrısına neden olan sindirim sisteminizin disfonksiyonu). Bu semptomların tümüne, kan damarlarına glikoz kaynaklı hasar neden olur.

Diyabetin vücudun bağışıklık sistemi üzerinde büyük bir olumsuz etkisi vardır. Yüksek glikoz seviyeleri bağışıklık hücrelerinin aktivitesini arttırır. Bu hücreler nihayetinde tüketilir ve duyarsızlaşır, istilacı patojenlere karşı etkinliklerini azaltır. Kötü kontrol edilen diyabetliler ciddi cilt enfeksiyonlarına daha yatkındır ve zatüre veya idrar yolu enfeksiyonları gibi enfeksiyonlar için hastanede daha uzun süre kalırlar.

Nasıl tedavi edebiliriz?

 Tip 1 diyabette tek etkili tedavi insülin uygulamaktır, çünkü bu hastalar artık üretmezler. Birçok farklı insülin türü ve farklı rejimler vardır, ancak birçok hasta, yemek saatlerinden önce kısa etkili bir insülin ile takviye edilen geceleri uzun etkili bir insülin kullanacaktır. Daha yeni tedavi rejimleri, kan şekeri seviyelerinin bir makineye girildiği bir insülin pompasının kullanımını içerir ve daha sonra insülini vücuda pompalamak için bir algoritma kullanır.

Tip 2 diyabetliler daha fazla seçeneğe sahiptir. Hafif hastalığı olan tip 2 diyabetliler için ilk tedavi yaşam tarzı modifikasyonudur: kilo vermeye yardımcı olmak için egzersizle sağlıklı bir diyet. Bu başarısız olursa, kullanılan ilk ilaç tipik olarak, karaciğerin glukoneogenez adı verilen bir süreçte glikoz üretmesini durduran bir ilaç olan Metformin'dir. Ayrıca hücreler üzerinde bulunan insülin reseptörlerinin sayısını arttırır, böylece insüline daha duyarlı hale gelirler. Metformin ve insülin tedavisi arasında, pankreastan insülin salınımını arttırmaya yardımcı olan bir dizi ilaç vardır. Bunlar arasında sülfonilüreler, a-glukosidaz inhibitörleri ve glinitler bulunur. Beslenmenize büyük önem göstermeniz günlük yaşantınızın kalitesini belirlemektedir.

Besinler İlacınız Olsun.

Esenlikler Dilerim.